because what’s the point in them being happy now if they’re going to be sad later? the answer is, of course, because they’re going to be sad later.

long time no see…

ahojte.

v prvom rade sa ospravedlňujem všetkým ľuďom, ktorým neodpisujem na správy alebo mi to trvá týždne. čas mi tu ubieha tak nejak inak a, trestuhodne, občas som iba lenivá a/alebo zábudlivá. a potom, nič také výnimočné sa v mojom živote práve nedeje. teda okrem toho, že všetko sa deje tu, na opačnej strane planéty.

aren’t ordinary people adorable?

takže v skratke: žijem. dýcham novozélandský vzduch. pracujem, občas menej, občas viac. väčšinou ako sa mojim šéfom ráči platiť alebo zisťovať, že nemá kto robiť a teda treba na poslednú chvíľu zavolať niekomu, kto (zúfalo) potrebuje peniaze, t.j. mne. ale nemôžem sa sťažovať (teda môžem, veď je to môj blog, môžem si tu robiť čokoľvek… ostaňme teda pri tom, že nechcem.). mám dostatočný príjem na to, aby som zaplatila nájom, kúpila si stravu a každý týždeň ušetrila nejaké peniaze. navyše, v práci (jednej i druhej) sa občas objavia tak neskutočne milí, zhovorčiví a zvedaví zákazníci, že mi ani nevadí, že ich obskakujem. (najmä keď mi povedia “your english is excellent”  a potom ešte nechajú 10 dolárový tringelt.) čo sa všeobecne financií týka, všetko sa tu platí týždenne – nájom aj plat. najdôležitejším dňom sa tak stáva štvrtok, kedy sa vyvážajú smeti, upratujú verejné priestranstvá, ale hlavne dostávajú výplaty. celkom výzva, takto pred víkendom…

02102013049

fotky jedla sú cool a.k.a. aj takto sa stravujem: pečené nové zemiaky a kumary (sladké zemiaky) a hráškovo-bazalkovo-avokádový bok choy šalát. “ázijský lacný zelovoc desať minút od domu” v praxi.

okrem toho si periem, žehlím, varím, chodím si nakupovať, prechádzam sa, zlepšujem sa v jazde na bicykli (aj keď ešte stále si pri nej v duchu hovorím: ” wtf? toto robí niekto dobrovoľne?”), zlepšujem sa aj v anglickej komunikácii, za ktorú, ako som už spomenula, sem-tam utŕžim pochvalu. čo je veľmi príjemné, no na druhej strane, keď uvážim, koľko tu v aucklande žije prisťahovalcov, ktorí ledva ovládajú základy, a koľko ľudí prichádza na nový zéland (aj na working holiday víza) a po anglicky nevedia vôbec… 

08102013052

tak ešte jedna, nech som viac cool. pečený baklažán s fazuľovými strukmi, pórom a tofu (plus nejaké tekvicové semienka) a hummus so sušenými paradajkami (to tu predávajú bežne ako u nás nátierkové maslo.)

friends will be friends.

vediem teda úplne, alebo aspoň viac-menej normálny život. moji spolubývajúci sú skvelí, obzvlášť mám rada toho jedného, ktorého meno si nepamätám a videla som ho raz v živote. ten totiž so mnou (ne)zdieľa spodné poschodie, takže kúpeľňu mám sama pre seba.:)
brendana vídam tiež pomenej, čo je dané okrem iného aj tým, že jeho priateľka je tehotná, na čo som prišla až po niekoľkých týždňoch, počas ktorých som ju viackrát stretla. je zábavné pozorovať jeho rozkolísanú hladinu adrenalínu pri sledovaní športu, a vcelku som sa na ňom bavila aj keď mierne podgurážený zaspal pri hladkaní psa na dlážke vedľa chladničky. najviac času trávim s jamiem, ktorý v ostatnej dobe hráva GTA 5, čo je, mimochodom, úplne nový level vo svete hier. (dialógy medzi jednotlivými postavami = priceless.) jamie ma s obľubou oslovuje “monkey”, najmä preto, že si pravidelne dopĺňam zásobu banánových chipsov. dohodli sme sa, že keby som tu v aucklande náhodou bola aj počas halloweenu, tak on ide prezlečený za piráta a mňa bude mať na vodidle (a či vôdzke. fuck you, JÚLS.) alebo pleci (wait what?), a mojou úlohou bude tie banánové chipsy po ľuďoch hádzať.

DSCN0797

introducing: jamie ako. party-animal. netuším, čo v danom momente naznačoval, ale fotené to bolo potom, čo po niekoľkých pivách prešiel na rum s colou.

jedného dňa, keď mal práve z juhovýchodnej ázie doviať akýsi rozkošný vetrík a intenzívne pršať, ma jamie viezol autom do práce, lebo išiel na siedmu (na opačný koniec mesta) a ja bežne začínam 6.30 (mliask.) a keďže je tvor milosrdný, potom ma cestou z práce pre istotu prišiel aj vyzdvihnúť, lebo počasie už začínalo byť divoké (rozumej “aj na novozélandské pomery”). vplyvom zákona schválnosti sa mu však na ulici, kde pracujem, pokazilo riadenie na aute, a tak sme tam potom hodnú chvíľu stáli pod strechou, mokli, lebo fúkalo á la strecha-nestrecha, jedli nanuky (lebo prečo nie), čakali na odťahovú službu a potom na brendanovu tehotnú priateľku, aby nás zaviezla domov… cítila som sa dosť previnilo, ale on mi povedal, že je vlastne rád, že sa mu auto nepokazilo niekde na diaľnici. takýto dobrák* je jamie. pseudo starší brat.

(mimochodom, nárazový vietor v ten deň dosiahol 104 km/h za hodinu. na bicykli by som zažila kopec srandy.)

*takmer som napísala doberák. ahoj, peťko.:)

rain

aby ste si nemysleli, že je to tu vždy gýčovo prívetivé. toto je fotka zo včera. štvrťou, ktorá je od nás vzdialená cca 10 km, sa v noci prehnalo “mestské” tornádo…

always take a banana to a party, rose. bananas are good. 

vďaka jamiemu som tiež už mala to potešenie zažiť pravú kiwi párty. teda, aspoň podľa zúčastnených taká bola. to vo voľnom preklade znamená “outdoorová zábava pred 20 a viac ľudí s dostatočným množstvom jedla a pitia”. pod pojmom “jedlo” sa väčšinou myslí niečo (mäsového charakteru) pripravované za pomoci barbecue stroja, potom nejaké šaláty, zelenina a pečivo. pod pojmom “pitie” sa, veľmi prekvapivo, myslí alkohol. ten si však každý účastník prináša sám (aspoň by mal), čiže je pravdepodobné, že sa na párty vyskytne veľa prepravko-krabíc so smiešnym drahým tretinkovým pivom (sladký domov…), ešte smiešnejších prepravko-krabíc s “miešanými nápojmi” (rozumej napr. jack daniels s colou, obsah alkoholu neuveriteľných 6%, ten zvyšok je cukor), nejaké tie fľaše rumu/whiskey, občas vodky. víno najmä, ak ste low cost (ehm) alebo chcete vyzerať decentne (toto nefunguje, ak si víno nalejete do trojdecového plastového pohára). “outdoorová zábava” znamená, že všetci sú neustále na dvore/záhrade/terase, a to aj v prípade, že tam mrzne. dokonca sú ochotní vliezť do vonkajšej vírivky, poprípade radšej založiť oheň, ako ísť dovnútra. “20 a viac ľudí” snáď vysvetľovať nemusím. a nad hudobným vkusom väčšiny zúčastnených sa taktiež nebudem pozastavovať.

party

párty výhľad. všetky pozemky na tejto fotke patria rodine, u ktorej sa párty konala. not bad.

 

na tejto párty, ktorá bola mimochodom narodeninová, som spoznala ďalších pár otvorených a milých ľudí. za všetkých spomeniem hayley, ktorá sa po desiatich minútach rozhovoru so mnou rozhodla, že keď na začiatku novembra dokončí všetky skúšky na univerzite, tak mi ukáže severnú časť ostrova. lebo tam býva jej otec, takže chvíľu uňho môžeme bývať, ona má rada turistiku a pobyt v prírode, a vlastne koho trápi, že sme sa práve stretli a nič o sebe nevieme… aj keď, ako to už je posledné týždne zvykom, hayley bola prvý a aj posledný tvor ženského pohlavia, s ktorým som na párty komunikovala. úspešne som tiež bola prekrstená z “beáta” na “ciabatta”, lebo sa to ľahšie pamätá.

morn

morning after.

small things.

dni plynú, rýchlejšie i pomalšie, čoskoro to budú dva mesiace. užívam si prvé intenzívne slnečné lúče, úspešne som sa už stihla aj prvýkrát opaľovať, a to ešte stále nie je úplná jar. za polhodinu som však stihla chytiť farbu, tak som celkom zvedavá, koľkokrát sa počas najbližšieho roka spálim. minulý týždeň som sa tiež odvážila vliezť do oceánu, ale ako som doň vliezla, tak som aj vyliezla. žiadne plávanie. zzzzimmma. v lenivé nedeľné popoludnia ešte stále pozerám doctora who, v obchode som našla džem z čiernych ríbezlí, ktorý chutí ako domáci, len je sladší, a tiež čaj, ktorý sa volá blackadder. pomaly odkvitajú čerešne, prvú úrodu očakávajú už v novembri. brendan mi opravil druhý bicykel, ktorý je novší a kvalitnejší ako ten, na ktorom som jazdila doteraz, takže dostať sa do práce bude ešte jednoduchšie. z terasy mám každý druhý deň výhľad na gýčový západ slnka a pomaly si zvykám aj na nepoznané hviezdy.

everything
in its right place.